„To właśnie jest istota sprawy.

Będziemy takimi, jakimi ukształtują

nas nauczyciele i taka będzie Polska.”

Prof. Andrzej Białas
Prezes Polskiej Akademii Umiejętności

Z A P R O S Z E N I E

Szanowni Państwo!

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w naszym projekcie pt. „Młody człowiek ambasadorem pięknej polszczyzny”.
Ta propozycja programowa obejmuje działania w szkole promujące bogactwo i piękno języka ojczystego. Proponujemy zrealizować ją w formie konkursu, aby wyróżnić te szkoły, które zrealizują trzy proponowane przez nas zadania i uzyskają tytuł:

„SZKOŁA PROMUJĄCA POLSKIE DZIEDZICTWO KULTUROWE”

Dodatkowo przygotowaliśmy materiały, w których dzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem po to, żeby inspirować innych i zachęcać do aktywności. Materiały są tak tworzone, aby zawierały nie tylko informacje, ale były także źródłem wspomnień i refleksji.

Serdecznie pozdrawiam

W imieniu społeczności  naszej Szkoły

Dyrektor  Zespołu Szkól Zawodowych nr 2 w Krakowie

mgr chemii Urszula Mroczek-Gula

• Dodamy jeszcze, że zaproszenie jest inicjatywą nauczycielską bez żadnych grantów finansowych. Kult języka ojczystego to jeden z naczelnych nakazów szkoły i to rodzaj spełniania misji zawodu nauczyciela w XXI wieku.

Do refleksji – WARTO PRZECZYTAĆ

Polska Gazeta Krakowska środa, 25 listopada 2015 r.

KONKURS DLA SZKÓŁ – WARTO WZIĄĆ UDZIAŁ
„Młody człowiek ambasadorem pięknej polszczyzny”
Szkoły, które zdecydują się  wziąć udział w naszym konkursie powinny wykonać następujące zdania:
1/ zorganizować szkolny konkurs na najciekawszą gazetkę szkolną w salach lekcyjnych poświęcona językowi polskiemu
2/ utworzyć księgę o języku ojczystym, w którym zbierane wpisy różnych osób są odpowiedzią na pytanie:
Czym dla Ciebie jest język ojczysty?
3/ konkurs recytatorski jednego wiersza
wiersz pt. „Język ojczysty” L.Staff
Nauczyciele,którzy zechcą brać z młodzieżą udział mogą uzyskać  szczegółowe informacji pod nr 577188943

WSPOMNIEŃ CZAR – WARTO POWSPOMINAĆ
W poszukiwaniu odpowiedzi  pytanie: Dlaczego to robimy?
W jednej z rozmów wieloletnia nauczycielka biologii organizującą  szkolne wycieczki krajoznawcze na pytanie Dlaczego tak się trudzisz? Odpowiedziała: Wiesz , po latach   dorosły już uczeń kiedy mnie spotkał powiedział : Proszę Pani teraz na wycieczki chodzę z moim synem.
Spotkana po latach matka jednego z uczniów – uczestników wycieczki powiedziała z przejęciem:
Mój syn zdobył już najwyższy szczyt w Turcji Ararat.
Warto powiedzieć iż największe „łobuziaki” … Ciąg dalszy wspomnień  już wkrótce- na weekend
teraz czas obejrzeć kilka fotografii ze wspomnianych wycieczek szkolnych.