„Nieuchronnie mijają rzeczy i zdarzenia,
odchodzą chwile, doby… lecz coś się nie zmienia(…)
Nieuchronność omija, co chcemy ocalić,
wystarczy ciepłą iskrę pod sercem zapalić,
by rosły w nas i trwały ulotne wrażenia –
drogowskazy pamięci najmilsze – wspomnienia.
fragment wiersza „Nieuchronnośc” Renata Strug
Przedstawiciele Społeczności Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Krakowie złożyli symboliczne kwiaty na grobach przedstawicieli nauki, sztuki i kultury. Odwiedzili groby m.in. byłego dyrektora szkoły Stanisława Szczygielskiego, Jana Matejki, Marka Grachuty. W szkole przygotowano specjalne na tę okazję szarfy do kwiatów. Inicjatywą koordynowała mgr Małgorzata Partyka – nauczyciel historii z naszej szkoły.
Cmentarz Rakowicki – warto wiedzieć – ze szkolnego „Niezbędnika” – dla dociekliwych
Cmentarz Rakowicki jest zabytkiem o dużej wartości historycznej i artystycznej.Cmentarz Rakowicki to jeden z największych cmentarzy w Krakowie, zajmuje powierzchnię 42 ha
Nekropolia jest miejscem pochówku krakowian, zarówno zwykłych obywateli miasta, jak i tych zasłużonych: twórców kultury, naukowców, przedstawicieli znanych rodów, działaczy niepodległościowych, politycznych i społecznych, uczestników ruchów niepodległościowych, powstań, obu wojen światowych i innych.
(wikipedia)
Nekropola również nekropolia (gr. νεκρόπολις, nekropolis −− miasto umarłych) – starożytny lub wczesnochrześcijański cmentarz usytuowany w pobliżu miasta, lub też inny stary cmentarz o dużej powierzchni, zwłaszcza taki, na którym pochowani są członkowie znanych rodów i ludzie sławni.